اجزای سیستم ایستادرز آرک زیپ

ورق ذوزنقه ای

معمولاً برای این لایه از ورق گالوانیزه به ضخامت 5/0 الی 2/1 میلیمتر با سطح مقطع ذوزنقه­ ای به عنوان لایه زیرین سیستم استفاده می­ گردد که این لایه مستقیماً روی پرلین­ های اسکلت فلزی به وسیلۀ پیچ سرمته خودکار نصب می­گردد.

به عنوان لایه اولیه یا لایه زیرین سیستم ایستادرز کلزیپ از ورق ذوزنقه ای استفاده می شود

عایق رطوبتی ( Vapor barrier )

هوای اطراف ما همیشه حاوی رطوبت می باشد بطوری که هر چه دمای هوا بالا باشد رطوبت بیشتری میتواند بصورت بخار در خود حمل کند زمانی که دمای هوا کاهش می یابد هوای اطراف رطوبت کمتری میتواند در خود داشته باشد پس در نتیجه الزاما رطوبت اضافی با عمل میعان به مایع (آب) تبدیل شده و روی یک سطح کندانس می شود. در این حالت رطوبت نسبی هوا ۱۰۰ درصد می باشد. در مورد سقف های فلزی زمانی که هوای داخل ساختمان (حاوی رطوبت بالا) به بیرون راه پیدا میکند رطوبت موجود در هوا در مواجهه با هوای سرد بیرون ساختمان در بین لایه های سقف میعان می شود در حقیقت بخار بند چند لایه موجب شکستن گرادیان رطوبتی شده و میزان رطوبت محیط بالایی را از میزان رطوبت محیط پایینی کاملا جدا نگه می دارد. عایق رطوبتی که با اسامی لایه ضد بخار یا بخاربند نیز شناخته میشود معمولا از یک لایه فویل ،آلومینیومی یک لایه پلی استر و دو لایه پلی اتیلن تشکیل میشود. این لایه مانع ورود رطوبت موجود در هوای داخل ساختمان به لایه های میانی پوشش دوجداره آرک زیپ شده و به تبع آن مانع ایجاد میعان می شود.

جنس آلومینیومی مانع از ورود رطوبت موجود در داخل ساختمان به لایه های میانی سیستم ایستادرز می شود

عایق حرارتی آرک زیپ (Thermal insulation Arczip)

عایق حرارتی که عمدتا از جنس پشم سنگ می باشد کاملا غیر قابل اشتعال بوده و در برابر  نفوذ سرما و گرما به داخل ساختمان کاملا عایق است. پشم سنگ ماده ای سبک بوده و به دلیل ماهیت معدنی خود قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد. ضخامت و دانسیته مورد استفاده در هر پروژه بسته به شرایط محیطی تعیین می گردد.

پشم سنگ دارای ضریب هدایت حرارتی بسیار کمی میباشد و به همین دلیل از اتلاف حرارت جلوگیری می کند. مقدار ضریب هدایت حرارتی پشم سنگ وابسته به چگالی و دمای پشم سنگ می باشد.

مقاومت پشم سنگ در برابر حرارت و آتش

مواد اولیه که در تولید پشم سنگ استفاده میشوند نقطه ی ذوبی تا دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد را دارند و آزمایشهایی که بر روی پشم سنگ صورت گرفته است نشان می دهد خواص فیزیکی و شیمیایی این عایق حرارتی تا دمای ۸۰۰ درجه سانیتگراد ثابت باقی می ماند. عایق پشم سنگ زمانی که در معرض شعله ی آتش قرار می گیرد نمی سوزد و میتوان آن را بعنوان یک ماده نسوز طبقه بندی کرد.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد قابل استفاده در سقف های ایستادرز کلزیپ به منظور عایق حرارتی ، عایق صوتی

فاصله انداز امگا (Omega Spacer)

اسپیسر یا فاصله انداز امگا عمدتا از جنس گالوانیزه به ضخامت 8/0 الی 2/1 میلیمتر بوده و به منظور ایجاد فضای لازم برای اجرای عایق حرارتی و انتقال یکنواخت نیروی وارد به سقف به لایه های زیرین و سازه به کار می رود.

برای ایجاد فضا برای قراردادن عایق حرارتی در سیستم ایستادرز آرک زیپ

کلیپس آلومینیومی آرکزیپ (Arczip Aluminum clip)

کلیپس و یا پایه نگهدارنده آلومینیومی در طولهای مختلف ساخته می شود. وظیفه بستها نگه داشتن پروفیل نهایی سیستم ایستادرز آرک زیپ می باشد. با استفاده از کلیپس ها نیازی به سوراخ کردن لایه نهایی برای نصب با پیچ و پرچ نیست که خود مزیت بزرگی در آب بندی محسوب می شود. حالت کشویی که این کلیپس ها برای ورق نهایی ایجاد می کنند باعث سهولت حرکت ورق ها در جای خود هنگام انبساط و انقباض حرارتی می شوند. کلیپس ها در ارتفاع های 8، 10، 12 و 14 سانتیمتر تولید می شوند که متناسب با هر پروژه ارتفاع کلیپس انتخاب می گردد.

پایه نگهدارنده از جنس آلومینیوم یکی از مهم ترین آیتم ها در سیستم ایستادرز

پد عایق حرارت آرک زیپ (Thermal Insulation Pad Arczip)

به واسطه این پد از انتقال حرارت مابین لایه های بالا و پایین جلوگیری می شود و با وجود این لایه در سیستم آرک زیپ عایق بندی سیستم کامل و بدون نقص خواهد بود. از طرفی در صورت عدم وجود پد عایق دو فلز ناهمجنس آلومینیوم و استیل گالوانیزه در تماس باهم قرار خواهند گرفت که از نظر خوردگی این پل ارتباطی مطلوب نبوده و مقدمات خوردگی نقطه ای و گالوانی را فراهم می آورد.

جنس پر عایق حرارتی آرک زیپ پلی آمید می باشد که اساس استاندارد ASTM C177 و 8302 ISO تولید می گردد.

برای انتقال حرارت به داخل و بیرون ساختمان در سیستم ایستادرز کلزیپ محصول شرکت عقیق سازه ارک