ورق پروفیل ایستادرز آرک زیپ

کویل خام آلومینیوم از کارخانجات معتبر خریداری می شود و جهت شکل دهی به واحد فرمینگ شرکت عقیق سازه ارک ارسال می گردد. پروفیل نهایی آرک زیپ عمدتاً از جنس آلومینیوم با ضخامتهای 0.5 الی 1.2 میلیمتر و در انواع رال رنگ قابل تولید می‌باشد. تنوع و کیفیت بالای رنگ و مقاومت آن در برابر تاثیرات جوی از مهمترین علل انتخاب آرک زیپ برای سازه‌های مدرن و زیبا با معماری پیشرو می‌باشد. پروفیل آرک زیپ ظاهری زیبا و ظریف در عین حال کارا دارد به طوری که با وجود درزهای ایستادۀ طرفین، عملاً در مقابل آب و گرد و خاک غیر قابل نفوذ بوده و در تمامی سازه‌ها با شیب بالای 1.5درصد به راحتی قابل اجرا می‌باشد.

پروفیل زیپ پانل

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم فلزی است بسیار سبک و همچنین بسیار مقاوم در برابر خوردگی و نیز دارای مقاومتی بالای فیزیکی میباشد . که در بسیاری از سازه های سبک و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.   یکی از اصلی ترین خصوصیات آلومینیوم تورق میباشد . که قابلیت تولید ورق آلومینیوم تا ضخامت 7 میکرون (0.007 میلیمتر) را دارد . ورق آلومینیوم در ابعاد و آلیاژهای متفاوتی تولید میشود .

 

خواص آلیاژ های ورق آلومینیوم

مقاوم به خوردگی :

اکثر آلیاژ های آلومینیوم دارای این خصوصیت می باشد . ولی در آلیاژ های گروه هزار ، سه هزار ، پنج هزار و شش هزار این خصوصیت بیشتر است . ورق آلومینیوم و رسانایی الکتریکی : ورق آلومینیوم پس از طلا و مس دارای بالاترین ضریب رسانایی الکتریکی در فلزات میباشد .

ورق آلومینیوم و رسانائی حرارتی :

ورق آلومینیوم دارای رسانایی حرارتی بسیار بالائی می باشد

ورق آلومینیوم و قابلیت اتصال :

ورق آلومینیوم با آلیاژهای متفاوت را میتوان با روشهای تجاری معمول همانند جوشکاری ، لحیم کاری یا به وسیله ی پیچ و پرچ و یا حتی میخ به یکدیگر متصل کرد .

 

ورق آلومینیوم و پرداخت :

همه ی آلیاژ های ورق آلومینیوم دارای قابلیت پرداختی بوده ولی در این میان آلیاژ گروه پنج هزار و هفت هزار از قابلیت بالاتری برخوردارند .

ورق آلومینیوم و استحکام :

در میان آلیاژهای مختلف ورق آلومینیوم آلیاژهای گروه دو هزار دارای بالاترین استحکام میباشد .

برای نامگذاری آلیاژهای مختلف ورق آلومینیوم بر اساس استاندارد سازمان آلومینیوم A.A از یک عدد چهار رقمی استفاده میشود . که عدد اول نشان دهنده ی گروه آلیاژی و همچنین اصلی ترین عناصر اضافه شده به آن میباشد . به این صورت که :

بدون افزودنی خاص تقریبا آلومینیوم خالص

  1. ترکیب آلومنیوم و مس
  2. ترکیب آلومینیوم و منگنز
  3. ترکیب آلومینیوم و سیلیس
  4. ترکیب آلومینیوم و منیزیم
  5. ترکیب آلومینیوم و منزیم و سیلیس

 

آشنایی با آلومینیوم و آلیاژهای آن

 

مشخصات فیزیکی آلومینیم

ضریب انبساط خطی حدود 4  % است، گرمای نهان گداز این عنصر 5/2 کیلوکالری بر مول می باشد که در مقایسه با گرمای تبخیر (6/69کیلوکالری برمول) نسبت آن حدود 27 است و به همین دلیل در جریان ذوب احتمال تبخیر و تصعید آن نیست.

 

تقسیم بندی آلیاژهای آلومینیوم

  1. آلیاژهای کارپذیر (Wrought Alloys) که قابلیت پذیرش انواع و اقسام کارهای مکانیکی (نورد،فورج،اکستروژن) را دارند.
  2. آلیاژهای ریختگی (Casting Alloys)

 

آلیاژهای کارپذیر هم خود به دودسته تقسیم می شوند:

  1. آلیاژهای عملیات حرارتی ناپذیر، این آلیاژها با عملیات حرارتی سخت نمی شوند و تنها بوسیله کار سرد سخت می شوند.
  2. آلیاژهای عملیات حرارتی پذیر، این آلیاژها بوسیله عملیاتهایی مانند پیرسازی (Aging) طبیعی و مصنوعی سخت می شوند.

 

استانداردهای طبقه بندی آلومینیم در کشورهای مختلف متفاوت است در اینجا از استاندارد A.A (انجمن آلومینیم) که یک استاندارد آمریکایی است استفاده می شود. استاندارد A.A هر آلیاژآلومینیم را با 4 عدد مشخص کرده و در 8 گروه طبقه بندی کرده است که:

– عدد اول گروه اصلی را مشخص می کند.

– دومین عدد تغییر آلیاژ را نسبت به آلیاژ اولیه نشان می دهد.

– سومین و چهارمین عدد خلوص آلومینیم یا درصد مقدار سایر عناصر را نشان می دهد.

 

8 گروه اصلی به ترتیب زیر هستند:

 

گروه1: معروف به سری 1000 با خلوص حداقل %99 آلومینیم. غیر قابل  عملیات حرارتی، مقاومت خوب حرارتی و خوردگی دارد، هادی خوب الکتریسیته است، خواص مکانیکی پایین دارد، قابلیت ماشین کاری و قابلیت انواع شکل دادنش بالاست(کارپذیری عالی).

دو عدد سوم و چهارم آلیاژ نشان دهنده مقدار آلومینیم است

بطور مثال در آلیاژ1050 داریم:

یعنی در این آلیاژ باید حداقل%5/99 آلومینیم داشته باشیم.

 

گروه2: سری 2000،عنصر آلیاژی اصلی آن مس است. قابل عملیات حرارتی است، خواص مکانیکی بالایی دارد ولی مقاومت خوردگی آن نسبت به سری 1000 کم است.

 

گروه3: سری 3000، مهمترین عنصر آلیاژی منگنز و بعد منیزیم است، غیر قابل  عملیات حرارتی، دارای استحکام کم تا متوسط، کارپذیری خوب که قابل  مصرف عمومی است.

 

گروه4: سری 4000، عنصر آلیاژی اصلی آن سیلسیم است، اکثراً غیر قابل عملیات حرارتی، دارای نقطه ذوب پایین و مناسب برای آندایزینگ.

 

گروه5: سری 5000، عنصر آلیاژی اصلی منیزیم و بعد منگنز است. عملیات  حرارتی ناپذیر، با تغییر مقدار منیزیم استحکام تغییر می کند. قابلیت جوشکاری خوبی دارد و در محیطهای آبی مقاومت بسیار خوبی دارد.

 

گروه6: سری 6000، عناصر آلیاژی اصلی سیلسیم ومنیزیم هستند، قابل عملیات حرارتی، فرم پذیری خوبی دارند، استحکام متوسط تا زیاد و مقاومت به خوردگی خوبی دارند.

 

گروه7: سری 7000، عنصر آلیاژی اصلی روی است، قایل عملیات حرارتی است واستحکام بالایی دارد.

گروه8: سری 8000، دارای عناصر آلیاژی آهن وسیلسیم، غیر قابل عملیات  حرارتی ،دارای خواص مختلف مناسب برای تولید فویلهای صنعتی با ضخامت بسیار کم

 

علائم نامگذاری حالات سختی و انواع عملیات حرارتی

علائم نامگذاری حالات سختی و انواع عملیات حرارتی که عموماً توسط بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد بر پایهنظام دسته بندی آمریکایی (A.A) می باشد. این سیستم هر دو گروه آلیاژهای غیر قابل عملیات حرارتی(کرنش سختی پذیر) و آلیاژهای عملیات حرارتی پذیر را در بر میگیرد.

علائم نامگذاری مذکور توسط جامعه آلومینیم(A.A) در قالب مجموعه های «اطلاعات واستاندتردهای آلومینیم» و«عملیات تمپر سختی برای محصولات آلومینیم و آلیاژهای آن» تعریف شده اند. این نظام دسته بندی A.A به منظور استفاده در کشورهای (CEN) در استانداردهای اروپایی (EN515) برای آلومینیم و آلیاژهای کارپذیر آن نیز توسعه یافته است. همچنین دیگر سازمانهای بین المللی نظیر ISO وAECMA هم از این طبقه بندی استفاده می کنند.

علائم نامگذاری حالات و عملیات مختلف بر روی آلیاژهای آلومینیم بصورت یک پسوند مورد استفاده قرار می گیرند که پس از نشانه نامگذاری آلیاژ با یک خط پیوند(-) از این نشانه جدا میشوند.

عملیات و حالات اصلی با حروف پسوندF،O،H،WوT معرفی می شوند و بدنبال این حروف یک یا چند عدد می آید. این اعداد نشاندهنده بخشهای فرعی عملیات اصلی می باشند.

علائم حالت مختلف مطابق استاندارد A.A بدین شرح است:

F: ساخته شده بدون کنترل بر خواص مکانیکی

O: آنیل شده (تبلور مجدد شده)

O1: از دمای آنیل کردن به آرامی سرد شده

O2: انجام عملیات ترمودینامیکی برای شکل دهی سوپر پلاستیک

O3: انجام عملیات همگن سازی برای بهبود شکل پذیری

H: کار سخت شده (کرنش سخت شده)

حرف H همواره با دو یا چند عدد همراه است که این اعداد نشان دهنده موارد زیر می باشند:

عدد اول: عملیات اصلی انجام شده را نشان می دهد و شامل یکی از اعداد زیر است:

1- کرنش سخت شده بدون عملیات حرارتی اضافه

2- کرنش سخت شده وبطور جزئی آنیل شده

3- کرنش سخت شده و پایدار شده توسط عملیات حرارتی

4- کرنش سخت شده و لاک زده یا رنگ شده

عدد دوم: میزان سخت کاری را نشان می دهد و شامل یکی ازاعداد زیر است:

1- 8/1سخت

2- 4/1سخت

4- 2/1سخت

6- 4/3سخت

8- تمام سخت

9- خیلی سخت (برای کاربردهای ویژه)

3, 5, 7- عملیات تغییر سختی واسطه ای

 

عدد سوم: تغییرات عملیات مختلف(مرتبط با اعداد اول و دوم) را نشان میدهد:

مثالها:

H34 = کرنش سخت شده و پایدار شده- 2/1سخت

Hxx5 = کرنش سخت شده- برای لوله های جوشکاری شده

W: عملیات حرارتی محلولی (سختی محلولی)

عملیات حرارتی محلولی،نوعی عملیات تغییر سختی ناپایدار می باشد. این عملیات بر روی آلیاژهایی که بطور خودبخودی در دمای محیط پیر می شوند پس از عملیات انحلال روی می دهد. این نشانه (W) تنها در حالتی بکار می رود که مدت زمان پیر شدن همراه آن نشان داده شود نظیر W1/2h.

T: عملیات حرارتی برای کسب بازپخت های پایدارتر از F،O یا H.

در اینحالت می توان یک کرنش سختی اضافه نیز داشت. Tهمواره با یک یا چند عدد پس از آن همراه است که این اعداد نشان دهنده موارد زیر می باشند: عدد اول: عملیات اصلی انجام شده را نشان می دهد و شامل یکی از اعداد زیر است:

1- سرد شده از درجه حرارت زیاد فرآیند شکل دادن و پیرسازی طبیعی برای کسب شرایط پایداری واقعی

2- سرد شده از درجه حرارت زیاد فرآیند شکل دادن،کار سرد و پیرسازی طبیعی برای کسب شرایط پایداری واقعی

3- عملیات حرارتی محلولی،کار سرد و سپس پیرسازی طبیعی برای کسب شرایط پایداری واقعی

4- عملیات حرارتی محلولی و پیرسازی طبیعی برای کسب شرایط پایداری واقعی

5- سرد شده از درجه حرارت زیاد فرآیند شکل دادن و سپس پیرسازی مصنوعی

6- عملیات حرارتی محلولی و پیرسازی مصنوعی

7- عملیات حرارتی محلولی و فوق پیری(Overaged) همراه با پایداری

8- عملیات حرارتی محلولی، کار سرد و سپس پیرسازی مصنوعی

9- عملیات حرارتی محلولی،پیرسازی مصنوعی و سپس کار سرد

10- (فقط در نظام دسته بندی آمریکایی A.A) سرد شده از درجه حرارت زیاد فرآیند شکل دادن،کار سرد و سپس پیرسازی مصنوعی

اعداد اضافی: این اعداد تغییرات در عملیات T1 تا T9 را نشان می دهند. اعداد اضافی، بیانگر تغییرات در عملیات اصلی می باشند که تغییر مهمی در خصوصیات محصول را سبب شوند. این اعداد می توانند برای مشخص کردن یک یا چند عملیات زیر مورد استفاده قرار گیرند:

– عملیات حرارتی محلولی یا عملیات رسوبی

– میزان کار سرد بعد از عملیات حرارتی محلولی

– عملیات تنش گیری

مثالها:

T31: عملیات حرارتی محلولی،کارسرد به میزان حدود 1% و سپس پیرسازی طبیعی

T3510: عملیات حرارتی محلولی، تنش گیری توسط کشش به میزان کنترل شده و سپس پیرسازی طبیعی. در این حالت پس از کشش عملیات تاب گیری انجام نمی شود.

T3511: مشابه T3511 بجز اینکه عملیات تاب گیری جزئی نیز بعد از کشش انجام می پذیرد تا با تلرانس های استاندارد مطابقت داشته باشد.

 

آنالیز آلیاژ های آلومینیوم

سیستم رنگ پودری الکترو استاتیک کوره ای منجر به ایجاد پایدارترین لایه رنگ بر روی فلزات مختلف از جمله ورق آلومینیوم میگردد. در این روش پس از زیر سازی ورق های آلومینیوم توسط واحد آبکاری و آنادایز ورق ها به سالن رنگ منتقل شده  و رنگ به وسیله بار الکتریکی ایجاد شده در آن روی ورق آلومینیوم قرار میگیرد و لایه ای در حدود 50 الی 100 میکرون رنگ روی ورق را میپوشاند. پس از آن جهت ایجاد استحکام در رنگ ورق ها به کوره منتقل می شود و در دمای 180 الی 200 درجه سانتیگراد پایدار میگیرد.

 

 

 

دسترسی سریع

if(pll_current_language() == 'en'){