عایق حرارتی و صوتی 

عایق حرارتی و صوتی 

جنس:  پشم سنگ 

                                                            

مواد تشکیل دهنده ماده اولیه پشم سنگ

ماده تشکیل دهنده پشم سنگ شامل اکسیدهایی است که این اکسیدها را می توان به دو قسمت تقسیم کرد. 

  • ترکیبات اصلی تشکیل دهنده ی ماده اولیهپشم سنگ: که شامل سیلیکا- 50.53% SiO2، اکسیدهای آهن- 15.5% FeO, Fe2O3 ، آلومینا- 14.8% Al2O3 . اکسید کلسیم- 9.5% CaO و اکسید منیزیم- 5% MgO می باشد.
  • ترکیبات فرعی تشکیل دهنده ی ماده اولیهپشم سنگ:  تیتانیا –7% TiO2، اکسید پتاسیم- 3.15% K2O، اکسید سدیم- Na2O و مقدار کمی ناخالصی گوگرد و کلر.

 

ویژگی های شیمیایی عایق پشم سنگ

ترکیبات عایق پشم سنگ از نوع بازالتیک و اکسیدهای دیرگداز است بنابراین این عایق حرارتی صوتی مقاومت بالایی در برابر آتش دارد و ضد حریق می باشد، همچنین ابعاد آن در دماهای بالا پایدار می باشد که این عامل باعث افزایش کیفیت این عایق صوتی حرارتی می شود.عایق پشم سنگ واکنشی با مصالح و تجهیزاتی که در تماس با آن ها است نشان نمی دهد و تاثیری بر روی خوردگی فلزات نمی گذارد. در فرایند تولید پشم سنگ هیچ گازی تولید نمی شود و بافت این عایق کاملا غیرآلی است.

 

مقاومت پشم سنگ در برابر حرارت و آتش

مواد اولیه که در تولید پشم سنگ استفاده می شوند و در بالا نیز به آن اشاره شد نقطه ی ذوبی تا دمای 1300 درجه سانتیگراد دارند و آزمایش هایی که بر روی پشم سنگ صورت گرفته است نشان می دهد خواص فیزیکی و شیمیایی این عایق حرارتی تا دمای 800 درجه سانیتگراد ثابت باقی می ماند. عایق پشم سنگ زمانی که در معرض شعله ی آتش قرار می گیرد نمی سوزد و می توان آن را بعنوان یک ماده نسوز طبقه بندی کرد.

 ضریب هدایت حرارتی عایق حرارتی پشم سنگ

پشم سنگ دارای ضریب هدایت حرارتی بسیار کمی می باشد و به همین دلیل از اتلاف حرارت جلوگیری می کند. مقدار ضریب هدایت حرارتی پشم سنگ وابسته به چگالی و دمای پشم سنگ است. در جدول زیر ضریب هدایت حرارتی در چگالی ها و دماهای مختلف آورده شده است.

 

 

 

همانطور که جدول بالا نشان می دهد عایق پشم سنگ دارای ضریب هدایت حرارتی پایینی می باشد، این به دلیل ساختار الیافی این ماده است که باعث به دام افتادن هوا درون آن و کاهش ضریب انتقال حرارت می شود.

 

دمای کارکرد پشم سنگ

دمای ذوب الیاف پشم سنگ بیش از 1000 درجه سانتیگراد می باشد. بالاترین دمای که می توان از عایق پشم سنگ استفاده کرد بین 250 الی 800 درجه  سانتیگراد است که این بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد. اگر به عایق پشم سنگ رزین فنلیک اضافه شود تا دمای 400 درجه سانتیگراد مقاوم می باشد.

 

ضریب جذب صوت عایق پشم سنگ

پشم سنگ دارای ضریب جذب صوت بالایی است و به همین دلیل به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می شود. آزمایشات نشان داده اند که با طراحی مناسب ساختمان و نصب عایق پشم سنگ می توان به کاهش صدای مورد نظر رسید. ضریب جذب صوت مواد رابطه مستقیم با ضخامت آن ها دارد. ضریب جذب پشم سنگ، به ویژه در فرکانس های پایین، با افزایش ضخامت آن افزایش می یابد. ضریب جذب صوت نوعی از عایق پشم سنگ در زیر نشان داده شده است. همانطور که مشخص است این ضریب برای پشم سنگ بالاتر از 80 درصد است.  

مقاومت در برابر آب

اشباع شدن عایق پشم سنگ با آب باعث تخریب ساختار آن نمی شود و پس از خشک شدن نیز خواص فیزیکی و شیمیایی پشم سنگ کاملا ثابت باقی می ماند.

 

ویژگی های بیولوژیکی پشم سنگ

پشم سنگ از نظر بیولوژیکی کاملا بی اثر است که این باعث می شود محیط مناسبی برای کشت قارچ ها، کپک ها و باکتری ها نباشد و حشرات و دیگر موجودات زنده نمی توانند درون ساختار آن زندگی کنند.

 

سازگاری با محیط

پشم سنگ کاملا با محیط سازگار است و در تماس با مصالح ساختمانی و تجهیزات صنتعی مشکلی به وجود نمی آورد.

 

کاربری

پشم سنگ دارای وزنی سبک و کاربری آسان می باشد و حمل و نقل و نصب راحتی دارد. به هر شکل و اندازه که لازم باشد می توان آن را برش داد

 

 

دسترسی سریع

if(pll_current_language() == 'en'){